HP Compaq NX6110

Chcem predstaviť pokus o rekonštrukciu notebooku HP Compaq NX 6110. Tento book som dostal v podstate v dezolátnom stave. Ajkeď zapnúť sa dal, a aj operačný systém naštartoval podľa očakávaní, bolo a stále je pár vecí, ktoré je nutné pred plnohodnotným používaním potrebné doriešiť.

Takže mal by som asi začať technickými parametrami notebooku…

V originálnom stave sa jednalo o nasledovný stroj:

 
CPU: Intel Celeron M 370 @ 1,5Ghz, 1MB L2
 
RAM: 256MB DDR1 333Mhz
 
VGA: Intel GMA900 so 128MB VRAM
 
HDD: 40GB Seagate
 
Mechaniky: DVD-RW combo 8x DVD / 24x CD

Teraz skúsim načrtnúť situáciu….

Notebook som dostal od jedného známeho, ako nejaké “poďakovanie za pomoc” alebo čo… lenže, ako sám priznal, od nervov päsťou rozbil display, čím poškodil aj pánty a plasty displaya, aby to nestačilo, kábel displaya a wifi antény odtrhol.

Notebook nikdy nemal v sebe baterku, ktorá v podstate od doby čo bol book kúpený stála v krabici , lebo chalan nemal šajn ako ju nabiť :) . notebook má teraz takmer 4 roky podľa dátumu výroby na spodnej strane.

“Zdravotný stav” pevného disku je dosť kritický, ajkeď funguje, 780 vadných sektorov je hodne a podľa programu Harddisk Sentinel má 7% funkčnosť, čiže určite sú tam aj iné skryté vady.

Ďalej 256MB je žalostne málo aj na Windows 2000 a nie to ešte na WinXP Home Edition, na ktorý je na notebooku nalepený aj štítok s kľúčom.

Čo chcem spraviť s touto v podstate kopou šrotu?

Nahráva mi do veci fakt, že sa mi tu váľa HP NX6125 rozobratý do posledného šróbu, kvôli odpálenej základnej doske.

Prvá vec ktorú som spravil bolo že som si overil kompatibilitu displayu z HP NX6125 s rozbitým displayom na NX 6110. Všetko sedelo, vrátane prípojky na kábel, prípojky na invertor /štarter/, závitov a rozmerov.

Display som založil, postavil ho do predpripravených opravených pántov a naštartoval som notebook a prúser… display síce nabehol ale invertor bol zrejme v ťahu. Tak som siahol po náhradnom práve z NX6125, a na druhý pokus už všetko fungovalo ako sa patrí… tak som display prišróboval, a založil naň to, čo by som normálne nazval krytom displaya… žiaľ tento kryt bol zlámaný a v dobe písania článku /30.11.09, 20:30/ ho stále nemám vymenený a doriešený, avšak už sa niečo rysuje z jedného internetového bazáru.

Po inštalácií Windows 2000 len kvôli testovaniu som si uvedomil že 256MB ram je naozaj saakra málo v dnešnej dobe. Tak som pohrabal v šuflíkoch a našiel som ešte jeden 256MB modul, ktorý sa v blízkej dobe chystám nahradiť 1GB modulom. Dokopy by to dávalo 1.2GB RAM, čo je už postačujúce.

Nainštaloval som HD Sentinel , a ten na mňa hneď vyhodil hlášku že je načase vymeniť pevný disk. Takže to je jeden z bodov, ktoré musím vyriešiť a ešte stále ich doriešené nemám (obzerám bazáry, a hľadám niečo okolo 80 – 120GB za rozumnú cenu)

Procesor

Celeron M370, ktorý v tom notebooku bol, síce fungoval s 512MB RAM svižne, ale jeho spotreba a neschopnosť meniť takt a napätie podľ a zaťaženia, by mohla spôsobiť že batéria sa vybije skôr ako by som chcel. Veď na písanie takéhoto článku stačí aj 500Mhz, ale celeron proste bežal na plný výkon (teda 1500Mhz).

Vyriešil som to kúpou Pentium M 730 @ 1,6Ghz za v podstate smiešnu sumu, a to 11€. Ten má technológiu Intel Speedstep a teda dokáže meniť takt podľa zaťaženia, a tým šetriť batériu.

Batéria

v podstate najdrahší problém, ktorý som si nejako nevedel predstaviť ako ho doriešim, s mojim rozpočtom (70€) keď chcem RAMku, pánty a plasty na display a HDD.

Zachránila ma moja teta a jej priateľ, ktorí povedali, že nech si batériu objednám tú najsilnejšiu aká sa dá a oni mi ju zaplatia, že to budem mať ako darček k vianociam. čiže 120€ položka vyriešená, mám z toho radosť a takto verejne im obom ďakujem. Očakávam že mi dorazí niekedy v priebehu tohoto, maximálne budúceho týždňa.

Samozrejme moje túžby siahajú ešte ďalej, konkrétne k “Travell” batérii, ktorá sa pripája zo spodu notebooku ako druhá baterka, a podľa HP.com by teoretická výdrž mala byť 9 až 11 hodín. lenže aj cena je šialená , takže to je len otázka budúcnosti…

RAM

512MB RAM je smiešna kapacita, ak chcem robiť viac vecí naraz, je to proste málo a mááálo. Zase som zamieril do bazárov a narazil som na 1GB SO-DIMM DDR @ 333Mhz za cenu 25€ čo sa mi zdá veľmi dobré ajkeď novú môžem mať na QComp.sk za 35€ , rozpočet nepustí.

HDD alebo pevný disk

toto je položka, ktorá je síce dôležitá ale prednosť majú pánty a plasty displaya. Uvažujem o kúpe minimálne 80GB disku ale potešil by aspoň 100-120GB v prípade dobrej ceny aj 160GB (ajkeď nechcem riskovať že mi ho BIOS nezoberie). Som ochotný obetovať 20, max. 30€ …

Pánty a plasty displaya

ak sa mi ozve človek, ktorý má na predaj súčiastky z HPčiek a povie že mu mnou navrhnutá cena (13€) vyhovuje, tak mám doriešený ďalší dosť dôležitý bod tohoto projektu.

Na záver

Záverom chcem podotknúť, že budem priebežne dopĺňať postup rekonštrukcie notebooku.

Čo mám zatiaľ spravené ?

 
* procesor zamenený z Celeron M 370 na Pentium M 730
* vymenený display a spravené pánty /núdzové riešenie/
* doplnených 1GB RAM, dokopy to dáva 1,2GB RAM … Túžba sú 2GB, ale to chce čas…
* vymenená batéria za čisto novú 5100mAh , objednaná z accushop, čakal som na to 3 dni + víkend ( až :D )
* Pinmod procesoru, pretaktovanie z 1.6ghz na 2.13ghz
* Disk vymenený za 100GB HITACHI 5400RPM
 

 

Čo sa chystám spraviť ?
 

* Už nič, notebook po 4 rokoch služby vypovedal a teda jeho diely poputovali na rekonštrukciu jeho dvojčaťa.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.