Anti-lock braking system (ABS)

Daewoo Nexia GLX 16V malo vo volitelnej výbave Anti-lock Braking System, v skratke ABS. Táto funkcia bola doslova a do písmena prebratá a len mierne vylepšená oproti pôvodnej verzii z Oplu Kadett 2.0 GSi .  Bohužiaľ Nexia a Espero skoro každé jedno ktoré kedy ABS malo, ho má z nejakého dôvodu nefunkčné.

Na mojej nessí ABS prestalo fungovať keď mala asi 6 rokov. Nikto poriadne nevedel prečo, menili čidlá, resetovali RJ, nič nepomáhalo. U mňa sa smola s ABS posunula ešte ďalej, keď sa k svietiacej kontrolke ABS pridala kontrolka ručnej brzdy.

Najprv som si myslel že je poškodený snímač ručnej brzdy a je stále zopnutý. Tam ale chyba nebola.  Potom som kontroloval čidlo stavu brzdovej kvapaliny. Aj to bolo v poriadku. Dobíjanie takisto v poriadku (14,4V dobíjalo)… Tak ma napadlo už len jedno. Odpojiť RJ ABS.  Zabralo to, kontrolka ručnej brzdy zhasla, kontrolka ABS ale ostala svietiť. Tak som vytiahol žiarovku (:D riešenie ala FIAT) a pokoj.

 

V schéme nás zaujíma P7 , P8, P9, P10 čo sú výstupy čidiel do konektoru.

 

Pár dní dozadu mi to ale nedalo pokoj. Našiel som na 8gt.ru schému zapojenia ABS. dovtedy som to neriešil lebo sa mi nechcelo váľať sa pod autom a merať každé čidlo zvlášť. Podľa schémy som zmeral čidla z interieru auta cez konektor a pravé predné čidlo nedávalo žiadny údaj (žiadny odpor) zatiaľ čo ostatné mali všetky cca 1080 ohm . Tak som si ľahol pod auto, odpojil kábel a zmeral samotné čidlo. To bolo v poriadku a vykazovalo cca 1170 ohm.

Znamenalo to zlomený kábel. Rozrezal som ho , vytiahol von a po 5cm rezal a meral. Akonáhle multimeter signalizoval že je kontakt v poriadku (pípaním), prestal som rezať a  napájkoval som nový kábel. ten som natiahol k čidlu, pripájkoval na konektor, zaizoloval a všetko ešte raz zmeral z interieru priamo z konektoru, a krásne mi ukázalo cca 1100 ohm.

Lenže keď som znova zapol šťavu do RJ, znova sa rozsvietila kontrolka ručnej brzdy. Naštudoval som pár fór a niektorí písali že  je to chyba relátka. Nájsť ho bol doslova problém, až nakoniec vysvitlo že to malé hnusné čudo je schované vedľa RJ (viď foto nižšie). Von išlo až kombinačkami :D. Po rozobratí a vizuálnej kontrole, vypadalo ako nové. Po zapojení v ňom vždy 2x cvaklo. Takže problém bol v RJ.  Riešením bola „ruská oprava“ . Dve decentné rany gumeným kladivom priamo do RJ a problém sa vyriešil . V relátku cvaklo raz, kontrolky zhasli obe (ABS a BRAKE) a ABS začalo fungovať (viď video nižšie).

 

Ešte musím príjsť nato prečo sa rozsvieti kontrolka ABS  vždy keď začnem cúvať ale zatiaľ to nie je podstatné lebo keď jazdím normálne tak funguje. a aby nestačilo, hneď deň po oprave mi to zachránilo nessí pred kolíziou s nagélovaným 19 ročným pipíšom v bavoráku (čuráci si myslia že keď im otecko kúpi bajera tak nemusia dávať prednosť)….

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.