O mne

 

„Akej farby je tvoje bugatti?“ – Andrew Tate

Aktualizované: 13.3.2023

Volám sa Peter Protuš, narodil som sa 13. marca 1991.  V roku  2010  som  skončil SPŠ  Stavebnú  O.W.  v Lučenci.  Momentálne  podnikám  v IT  sfére.
Kedysi tu toho o mne bolo viac, momentálne som to trochu prečistil a časom sem snáď niečo napíšem. Až na to budem mať chvíľku.

 

 

Z histórie o mne v krátkosti (pôvodný text z 2016 mierne upravený):
Popri škole som sa aktívne venoval programovaniu, menej aktívne webdizajnu, ale najaktívnejšie som sa venoval výpočtovej technike po hardwarovej stránke. Zo začiatku to bol pekný hardcore, veľa počítačov putovalo do kremíkového neba. Avšak štýl „pokus – omyl“ sa vyplatil. 🙂 V rokoch 2006-2008 bol v móde PC Tuning, tak som aj ja mal vytunený PC, pretaktovaný , podsvietený atď. 

Od roku 2007 do roku 2015 som bol jeden zo zakladateľov a jediný pôvodný člen zoskupenia MP-Tuners Group . Zaoberali sme sa tvorbou zvláštnych videí na youtube, ktoré predbehli dobu a dnes je obdobných videí so stotisícmi pozretí plný youtube. Nás však táto sláva minula. Skúšali sme aj projekt MP-TunersTechTips, kde sa jednalo o tvorbu videí z IT sveta. Hoc sme nikdy oficiálne neoznámili ukončenie projektov a rozpad zoskupenia MP-Tuners Group, už viac než 5 rokov nepracujeme na ničom novom. Takmer všetky videá však zatiaľ môžete nájsť na youtube, časom ich ale plánujem stiahnúť z obehu.   Videá som už stiahol z obehu takmer všetky. 

Som Daewoo patriot. Toto jediné ma asi tak skoro neopustí.  🙂

 

 

Čo a kto a kedy ma v živote najviac ovplyvnili:

King Diamond (od môjho útleho detstva – cca 2003) – Dánsky heavy metalový spevák, ktorý má dokonalé horovové texty, myslím si, že keby to niekto sfilmoval tak je to trhák. Jeho hudba je temná a magická. Každý jeho album je jeden príbeh. Vďaka nemu som sa chcel naučiť anglicky tak dokonale, aby som rozumel textom – nie je to žiadne „Don’t worry be happy“ ako od toho narkomana Boba , ktorého prehúlený mozog nič lepšie nesplodil (a áno, viem že toto som napísal dosť škaredo ale to sa pekne napísať asi ani nedá, možno o 3 roky zmením názor,  ale zatiaľ to je tak). King Diamond v mojom prípade môže aj zato, že nepijem, nefajčím a som proti drogám. 

Aleš Janda (od cca 2003 – dodnes) – Pre niekoho menej známe meno, niekto možno pochopí keď spomeniem český program Pokyd (simulátor rozhovoru s PC). Aleš Janda bol a stále je mojim vzorom, v oblasti programovania. Vďaka nemu a šanci preložiť jeho program do slovenčiny, som sa zdokonalil v češtine ako to len šlo. Aleš je jeden z priateľov, ktorých si vždy budem vážiť. 

Rise Against (od roku 2007) – Punk rocková kapela z Chicaga, ktorá mi ukázala , ako otrasne sa ľudia správajú k tejto planéte a všetkým zvieratám žijúcim tu. Veľmi ma ovplyvnili svojou hudbou. Takisto prispeli k môjmu postoju čo sa týka závislostí. Takisto majú na svedomí to, že sa búrim proti všetkému, čo sa mi nezdá správne.

Steve Jobs (od roku 2009) – „Innovation distinguishes between a leader and a follower“. Steve Jobs bol vizionár a génius, hovoril, že sa nemôžete pýtať ľudí či chcú niečo, čo ešte nevideli a nevedia či to budú chcieť. Takisto som si vzal k srdcu jeho „Posledných 33 rokov som sa každé ráno pozrel do zrkadla a spýtal sa sám seba: Ak by toto bol môj posledný deň, chcel by som urobiť, to čo sa dnes chystám urobiť? Ak som si 3x za sebou odpovedal NIE, vedel som, že niečo musím zmeniť“ …

Cirque Du Soleil (2015) – Kanadský cirkus slnka, ich predstavenie Quidam v roku 2015 v Bratislave, o ktorom som do poslednej chvíle nevedel, čo vlastne uvidím, ma chytilo za srdce a neskutočne ovplyvnilo môj postoj k životu. Vďaka ním som pochopil, že každá výzva je prekonateľná, a všetko do čoho sa pustím beriem ako novú skúsenosť a idem do toho aj keď sa mi vyslovene nechce, lebo to môže byť ďalšia dobrá/užitočná skúsenosť.

 

Mali by tu byť aj moji rodičia, no zatiaľ akokoľvek sa snažím, nedokážem veľmi príjsť na to, čo by som sem mal napísať k ním. Rozmýšľam nad slovami opora a podpora ale dokopy to proste nejde, nakoľko čokoľvek som vymyslel, reakcia bola „keby si robil radšej niečo normálne“ . Dodnes neviem, či si pod tým predstaviť pracovať od 9 do 5 a potom do 10 pozerať televízny výplach a potom ísť spať. Budem rád keď mi to objasnia ak toto čítajú – o čom teda pochybujem – aj na prvý webhosting a doménu mi musela prispieť teta, lebo podľa nich som iba vymýšľal sprostosti. 🙂  O tom že keď som sa dal na podnikanie tak moja mama šomrala, že neviem do čoho idem a že to zle dopadne  ani nemusím hovoriť.  

 

Môj vzťah k práci….

Pracovne som sa zaradil medzi normálnych ľudí v októbri 2010, keď som prvý krát začal pracovať pre občianské združenie „Za dôstojný život“. Pracoval som v detskom centre (dosť netypicky), vďaka čomu som si vybudoval aspoň nejaký vzťah k deťom. Hoc v tejto práci som bol len 3 mesiace do 1.1.2011…. Potom som sa rok poflakoval, bol som na voľnej nohe, venoval sa tomu, čo ma baví.

od 1.1.2012 som začal pracovať pre súkromnú bezpečnostnú službu CBS-BOS spol s.r.o. , kde som pracoval ako operátor na tzv. pulte centrálnej ochrany. V tejto práci som vytrval celý jeden rok, do 1.1.2013. 🙂 Dá sa povedať, že na tejto práci ma bavili hlavne nočné smeny.  Vďaka nej som spoznal aj pár skvelých ľudí. 

od 27.2.2013 do 2.9.2015 som pracoval ako finančný poradca pre poisťovňu Wustenrot a.s.

V období 1.5.2014 až 31.10.2014 som pracoval na pozícií IT Trainee v spoločnosti Johnson Controls v Lučenci. Práca to bola zaujímavá, dala mi veľa hlavne čo sa pracovných návykov týka, takisto som mal možnosť spoznať veľa skvelých a príjemných ľudí. A vďaka tejto príležitosti som sa presvedčil, že ľudia čo tvrdia že je tam zle, si za to môžu sami 🙂

Od 1.2016 do 5.2017 som bol spoluautorom projektu MP-TunersTechTips. Jedná sa o youtube kanál zameraný na počítače. Naše videá obsahujú rôzne recenzie, unboxingy (rozbaľovania produktov) , benchmarky (testy výkonu), rady ohľadom kúpy počítača či komponentov (Buyers Guide), a podobne.

Od 1.7.2018 (15.5.2018) do 17.9.2019 som pracoval pre spoločnosť Elektro M.T. , kde bolo mojou hlavnou náplňou práce prevádzkovanie internetového obchodu www.elektromt.sk

Od 16.10.2019 som sa stal živnostníkom a pracujem pod značkou Peter Protuš – K6 Computers. Viac môžete nájsť na www.k6computers.eu