Daewoo Evanda : Nesklamala ma

Ako každý priemerný a uvedomelý čechoslovák som i ja začínal svoju kariéru zakúpením Škody 105S. Dnes s odstupom času konštatujem, že to prospelo môjmu „motoristickému vývoju“ 🙂 Svoje úplne prvé problémy som si totiž vyžral pár dní po kúpe keď som po nočnej trase z Litoměřic do Trnavy neskoro pochopil, že svietiaca kontrolka oleja a strata výkonu motora asi spolu súvisia. A tak som si vyskúšal ako sa za socíku zháňa a následne na ulici pred bytovkou dá aj vymeniť polomotor. Poučený a odhodlaný som postupne vystriedal všetky modely AZNP až po Favorita a potom som si povedal že už stačilo.
Napriek odstrašovaniu a hororovým príbehom som sa jedného dňa stal majiteľom krásnej tmavomodrej Nexie v plnej výbave. Prvý mesiac som sa bál buchnúť dverami ale veľmi rýchlo som si zvykal. Najmä na skutočnosť, že som mal asi naozaj obrovské šťastie na podarený kus. Okrem jedinej výmeny cievky rozdeľovača tri roky jediná závada. A tak logicky nasledovala Leganza a ja som sa presvedčil o tom, že na pohodlné vozenie a silný výkon nemusíte míňať státisíce.
Keďže Daewoo ma osobne 12 rokov nesklamalo, nenašiel som dôvod prečo značku meniť a tak Evanda, ktorú som objavil ako odobratú z lízingu bola rýchlou voľbou.
A priznám sa že ma nesklamala.

Motor:
Evanda má identickú motorizáciu ako Leganza. Fakt, že jej výkon bol znížený z 98 na 93 kW a že Evanda pribrala pár kilogramov si uvedomíte iba bezprostredne po presadnutí. Po prvých kilometroch na rozdiel zabudnete. Aj po 170000 kilometroch šlape motor ako hodinky. Nevyžaduje žiadnu údržbu okrem občasnej kontroly hladiny oleja. Ten v mojom prípade uniká iba z netesnej olejovej vane a zjavne iba v prípade, že cestou z Blavy často testujem maximálku. Tých udávaných 206/h robí bez väčších problémov a pomerne ochotne. Motor oproti Leganze pri asi 3000 otáčkach pomerne svižne naberá „druhý dych“ a statočne sa snaží ukázať čo v ňom je. Za najväčšiu kravinu preto považujem absenciu palubného PC, pretože údaj o aktuálnej spotrebe by potešil. Spotrebu je možné kontrolovať iba podľa kilometrov a tankovania. Keďže bezpečnú, pohodlnú a hlavne svižnú jazdu považujem za dôležitejšie ako bojovať za každý ušetrený centiliter, podľa občasných meraní je priemerná spotreba na permanentne v očakávanej tolerancii 8-9 litrov. Jazdím v režime mesto/diaľnica 60:40.

Karoséria:
V porovnaní s modelom Leganza došlo k dosť veľkým zmenám. Exteriér je hranatejší, previsy dlhšie. V interiéri došlo tiež k zásadným zmenám. Mierne utrpela ladnosť interiéru Leganzy. Evanda zamierila skôr k strohému konceptu európskych značiek. Napriek tomu si na ovládacie prvky zvyknete veľmi rýchlo a dá sa konštatovať, že ovládacie prvky sú práve tam, kde by ste ich očakávali. Ovládanie je pomerne jednoduché a prehľadné. Kritiku si však zaslúži nie moc podarený multifunkčný volant. A tak sa nenudíte a pri pokuse pridať si hlasitosť rádia sa ovládanie rozhodne naladiť inú stanicu a podobne. Nie je to síce žiadna tragédia ale kazí to dojem. Za pochvalu stojí automatická klimatizácia. Doposiaľ nebola ani dopĺňaná ani dezinfikovaná a napriek tomu maká „odušu“. Už po pár sekundách vás krásne chladí a na rozdiel od švagrovho Climatronicu v O ll – full priestorové snímače naozaj poctivo nasmerujú aj ovládajú módy tak, ako treba. Tlačidlo AUTO teda ani nevypínam. Veľkým pozitívom je vnútorný priestor. Môžem porovnávať s novou Octáviou a je pravdou, že Evanda ponúka viac priestoru vo všetkých smeroch. Predovšetkým vzadu si urobia pohodlie 3 dospelí a kolená si o vodičov chrbát neoderú. A tak po 450 kilometroch do N.Targu a späť máte iba jedinú potrebu a tou je neobsadené WC 🙂 Žiadne pokrčené nohy či chrbát. Ale to je samozrejmosť v autách podobnej kategórie.

Podvozok a riadenie:
Podvozok je naladený viac po francúzky. Nie že by mi to nevyhovovalo, ale rezať v noci Donovaly alebo Bielu horu s ťažšou nohou na plyne je pre spolucestujúcich dosť adrenalín. Riadenie je však presné a rovnako variabilný posilňovač si zaslúži pochvalu.

Údržba:
počas používania postačuje údržba podľa harmonogramu v servisnej knižke. V mojom prípade jazdím veľmi často s prívesom a tak skoršiu výmenu zadných tlmičov pripisujem práve tejto skutočnosti.
Po 160000 km boli vymenené obe ložiská predných kolies. Dôvodom bola pôvodne signalizácia poruchy ABS. Na rozdiel od Leganzy je snímač ABS u tohoto modelu v jednom telese s ložiskom. Zrejme to však má nejakú súvislosť pretože krátko po signalizácii poruchy ABS začal silný hukot z ložiska a tak jeho výmena bola nutná. Asi dva mesiace po výmene sa opakovala identická situácia aj na druhom kolese.
Ceny náhradných dielov sú prekvapivo dobré. Menené ložisko so snímačom ABS stojí 140 Euro, tlmič bez rozdielu 90 Euro.
Prekvapivo dobre si vedie výfukové potrubie. Pružná spojka a stredný diel výfuku menený po 150000 km, posledný tlmič dožíva a bude menený čoskoro. Cena je 120 Euro.

Všetky výmeny sa však nevymykajú z normálu a považujem ich za štandardné úkony, ktoré je potrebné vykonávať na takmer každom aute v porovnateľnej triede.

 

Zdroj: https://www.cars.cz/autorecenze/auta/Daewoo/Evanda/Recenze-Daewoo-Evanda-Nesklamala-ma-10110584.html